6 روش برای تقویت مهارت نویسندگی خلاقانه در کودکان

نوشته شده توسط مدیر سایت
552 بازدید

آیا به دنبال راهی برای تقویت مهارت نویسندگی کودکتان در خانه هستید؟ در ادامه این مطلب و مطالعه 6 روش کاربردی قادر خواهید بود که با استفاده از رویاهای فرزندتان، مهارت نویسندگی خلاقانه او را تقویت کنید.

1. سوالات خوب بپرسید

با کودکتان درباره رویاهایش صحبت کنید و به او نشان دهید که گوش شنوای حرف هایش هستید و از قوه تخیلش حمایت میکنید. زمانی که کودکتان یکی از داستان های زاده ی قوه تخیلش را برای شما بازگو میکند، از او درباره احساساتش، رنگ آسمان و محیط اطراف [رویا] و اینکه اتفاقات متفاوت چگونه رخ دادند سوال بپرسید تا به او در به خاطر آوردن وقایع رویایش یاری و او را تشویق کرده باشید تا در توضیحات خود از جزئیات استفاده کند.

2. از قاعده‏ «بجای توضیح دادن، نشان بده» استفاده کنید

«بجای توضیح دادن، نشان بده» یک قاعده بی نظیر در نویسندگی خلاقانه است که کودکان را تشویق میکند تا به جای گزارش دادن ساده و معمولی وقایع، از افعال پویا (افعال فعال یا پویا، افعالی هستند که یک عمل پویا را بیان میکنند) برای نشان دادن بروز اتفاقات و رخدادها استفاده کند. برای شروع، میتوانید از کودک خود بخواهید که رویای خود را با تمامی جزئیات یادداشت کند. سپس، از او درخواست کنید که داستان را با تمام جزئیاتش به گونه ای بازگو کند که دقیقا همان اطلاعات را به شنونده برساند، اما اینبار به جای توضیح وقایع، اتفاق افتادن آنها را نشان دهد. برای مثال، جمله «دایناسور ترسیده بود» را با جمله «دایناسور به خود لرزید و دوید تا قایم شود» جایگزین کنید.

3. یک فیلم نامه مصور بسازید

فیلم نامه مصور مجموعه ای از تصاویر است که یک داستان را بیان میکند و به تصاویر فکاهی شباهت دارد. تهیه فیلم نامه مصور به شیوه سرگرم کننده ای به کودکان در طرح ریزی و به تصویر کشیدن نحوه بیان داستانشان کمک میکند. معمولاً وقایع رویاهای ما پس از بیدار شدن از خواب، از خاطرمان میروند. از این رو، تهیه فیلم نامه مصور راهی عالی برای کمک به کودکان در به یاد آوردن وقایع رویایشان و یا حتی ایجاد داستانی جدید است.

نمونه ای از فیلم نامه مصور

4. به کودک خود کمک کنید تا رویاهای خود را در دفتری ثبت کند

داشتن یک دفتر رویاها به کودکان کمک میکند تا رویاهای خود را، پیش از آنکه فراموششان بشود، ثبت و ضبط بکنند. کودکان میتواند دفتر رویاهای خود را تزئین و نقاشی و آن را با کلمات و تصاویر زیبایشان پر کنند.

5. از وسایل دیگری برای ابراز خلاقیت استفاده کنید

بعضی اوقات نوشتن آسان ترین راه برای ابراز خلاقیت موجود در کودکان نیست. با تهیه کردن وسایل و راه های دیگری برای ابراز خلاقیت کودکتان، او را تشویق میکنید تا رویاهای خود را به وسیله فعالیت هایی همچون نقاشی کردن، رقصیدن، نمایش بازی کردن و نمایش های عروسکی اجرا کردن به واقعیت تبدیل کند. حتی ممکن است زمانی که کودکان از وسایل و ابزار متفاوتی برای ابراز خلاقیت استفاده میکنند، ایده ها، انگیزه ها و الهاماتی نیز برای نوشتن پیدا کنند.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی کودکان

6. سعی کنید که از تفسیر و معنی کردن رویاهای کودکتان خودداری کنید

کمک به فرزندتان برای معنی کردن رویایش، یا گفتن آنکه اگر شما خودتان چنین رویایی میدیدید چه فکری درباره آن میکردید موردی ندارد، اما توجه داشته باشید که اگر او را تشویق کنید که خودش به معنی احتمالی و نهایی رویایش برسد، خلاقیت و مهارت های تفسیری او را تقویت خواهید کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید