کودک من با خواندن مشکل دارد. چگونه میتوانم به او کمک کنم؟

نوشته شده توسط مدیر سایت
384 بازدید
کودک من با خواندن مشکل دارد. چگونه میتوانم به او کمک کنم؟

مشکل روخوانی و خواندن متن اختلالی رایج است و تقریباً از هر 5 نفر، 1 نفر (از جمله کودکان) با این موضوع درگیر هستند. از آنجاییکه خواندن یک مهارت حیاتی است، مشکل داشتن در این زمینه میتواند موجب پدید آمدن دشواری هایی در حوزه های دیگر یادگیری از جمله نوشتن، تلفظ، روان‌ صحبت کردن و درک مطلب شود. وجود چنین موانعی سبب میشود عملکرد کودک در مدرسه به شدت تضعیف شود و عزت نفس او کاهش یابد.

اگر کودک شما در خواندن دچار مشکل است، به معنای باهوش نبودن فرزندتان نیست. دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد و بسیاری از این دلایل ارتباطی با هوش و استعداد کودک ندارند. اگر ریشه مشکل را پیدا کنید، میتوانید به کودک خود کمک کنید تا به خواننده ای ماهر، مطمئن و با اعتماد به نفس تبدیل شود.

در ادامه این مطلب متوجه میشوید که چرا کودکان در مهارت خواندن مشکل دارند، دلایل بروز این مشکلات چیست و چگونه میتوانید به فرزند خود کمک کنید تا توانایی خواندن خود را بهبود بخشد.

1. عدم حمایت و پشتیبانی

همانطور که کودکان شخصیت های متفاوتی دارند، نیازهای حمایتی آنان نیز با یکدیگر متفاوت است. حمایت در زمینه خواندن شامل در دسترس بودن کتاب ها و مطالب مناسب برای خواندن، حمایت رودررو و مستقیم از طرف معلمان و داشتن سازگاری های بیشتر برای یادگیری است. بدون دسترسی به این منابع، کودکانی که نیازمند کمک بیشتر هستند پسرفت کرده و عقب میافتند. در نتیجه نمیتوانند این عقب افتادن را جبران کنند و یادگیری آنها با مشکل روبرو میشود.

2. اختلال توجه

غالباً کودکانی که در توجه کردن دچار مشکل هستند، در درک مطلب نیز با دشواری هایی مواجه میشوند. کودکان مبتلا به اختلال توجه (مانند اختلال کم توجهی – بیش فعالی یا ADHD) نمیتوانند به درستی بر مطالب تمرکز کنند و بطور دائم توجه آنها از موضوع اصلی منحرف می‌شود و در نتیجه درک ناقصی از مطلب خواهند داشت.

3. تفاوت در سبک های یادگیری

برای حل مشکلات یادگیری یک راه حل جامع وجود ندارد و به اصطلاح نمیتوان یک نسخه برای همه تجویز کرد. زیرا سبک یادگیری هر کودک با کودکان دیگر متفاوت است و هر کس شیوه منحصر بفرد خودش را دارد که تنها برای او کارایی دارد. بسیاری از کودکان یکی از 4 سبک اصلی یادگیری را ترجیح میدهند. این سبک ها عبارتند از: یادگیری دیداری (تصویری)، یادگیری شنیداری (صوتی)، یادگیری حرکتی/لمسی و یادگیری خواندن/نوشتن.

وقتی کودک نتواند بر اساس سبک یادگیری خود مطالب را فرا بگیرد، در نتیجه بنا کردن و تقویت مهارت های اصلی از جمله خواندن دچار مشکل میشود.

4. ناتوانی های یادگیری

اگر کودک شما در خواندن مشکل داشته باشد ممکن است این نشانه یک ناتوانی اساسی در یادگیری باشد. ناتوانی های خواندن بسیار رایج هستند، حتی بیشتر از آنکه بسیاری از افراد فکر میکنند. بین 15 تا 20 درصد از افراد (از جمله کودکان) دچار سطوح مختلفی از خوانش پریشی هستند. اگر عملکرد کودک شما آنطور که انتظار دارید نیست، از خواندن مطالب اجتناب میکند و برای یادگیری دچار اضطراب و استرس میشود، شاید از ناتوانی در خواندن رنج میبرد.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی کودکان

فرزند من با خواندن مشکل دارد. چگونه میتوانم به او کمک کنم؟

در صورتیکه احساس میکنید کودک شما به یکی از دلایل ذکر شده در مهارت خواندن مشکل دارد، استفاده از راهکارهای زیر میتواند مشکل را تا حد زیادی برطرف کرده و مهارت خواندن و درک مطلب کودک را بهبود بخشد.

1. استفاده از منابع تعاملی

معمولاً کودکانی که با خواندن مشکل دارند، از کتاب های سنتی و متنی متنفرند. میتوانید با استفاده از کتاب هایی در قالب های مختلف مانند رمان ها و کتاب داستان های گرافیکی و کمیک، کتاب های دارای دستورالعمل و همچنین مجلات و کتاب های صوتی علاقه کودک خود را زنده کنید. استفاده از این روش فرصتی عالی است تا بتوانید مهارت خواندن کودک خود را با سبک یادگیری مورد علاقه اش منطبق کنید. در نتیجه، کودک به توانایی های خود ایمان آورده و اعتماد به نفسش تقویت میشود.

2. ایجاد انگیزه و پاداش

غالباً کودکانی که در خواندن دچار مشکل هستند، از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرند. موفقیت های کوچک او را جشن بگیرید، صبور باشید و او را تشویق کنید تا به راه خود ادامه دهد، بویژه زمانی که نا امید یا مضطرب است. وقتی کودک بداند شما کاملاً از او حمایت میکنید، احتمال بیشتری وجود دارد که همچنان به تلاش خود ادامه دهد.

3. تمرین مهارت های شنیداری

گوش دادن و تقویت مهارت شنیداری نقش مهمی در پیشرفت مهارت خواندن دارد. تقویت مهارت های شنیداری به آواشناسی و روان صحبت کردن کودک کمک میکند. کسب این دو مهارت یعنی آواشناسی و روان صحبت کردن نقش مهمی در پیشرفت مهارت های خواندن دارد. شما میتوانید با استفاده از کتاب های صوتی، پادکست های متناسب با سن و سال کودک یا بلند خوانی همراه با کودک خود، مهارت شنیداری او را تقویت کنید. همچنین میتوانید با پرسیدن سوالاتی درباره اینکه چه چیزهایی شنیده است او را به تفکر عمیق تری درباره موضوع تشویق کنید. در نتیجه درک مطلب کودک نیز پیشرفت خواهد کرد.

4. بلند خواندن

کودک خود را به بلند خواندن تشویق کنید تا آواشناسی و روان صحبت کردن او پیشرفت کند. هنگام تمرین از بکار بردن کتاب های بسیار دشوار یا چالش برانگیز خودداری کنید. مطالب و کتاب هایی را انتخاب کنید که متناسب با سطح کنونی فرزند شما باشند (یا حداکثر کمی بالاتر از سطح او باشند). با این روش مهارت خواندن او پیشرفت میکند و اعتماد به نفسش بالا میرود.

5. استفاده از برنامه های آموزش انفرادی (IEPs)

برنامه های آموزش انفرادی در واقع برنامه هایی اصلاحی، کمکی و جایگزین هستند که برای برآورده کردن نیازهای خاص کودک طراحی شده اند. این برنامه ها با این هدف بکار گرفته میشوند که به کودک در دستیابی اهدافش کمک کنند. اهدافی که فراتر از سطح مهارت کنونی او هستند. با مربی یا معلم فرزند خود در ارتباط باشید و درباره اینکه چگونه یک برنامه آموزش انفرادی میتواند موجب موفقیت کودک شما شود با او صحبت کنید.

اگر فرزند شما در خواندن دچار مشکل است همین حالا اقدام کنید

اگر فکر میکنید یا حتی شک دارید که کودک شما در مهارت خواندن مشکل دارد، منتظر نمانید تا شاید او خودش پیشرفت کند. این یک چالش و مشکل بزرگ است. راهکارهایی که در بالا به آنها اشاره شد اولین گام هایی هستند که با اجرای آنها میتوانید مهارت و توانایی خواندن کودک خود را بهبود ببخشید تا او بتواند در این زمینه به موفقیت دست یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید