بهترین محل برای مطالعه و یادگیری کودک در خانه کجاست؟

نوشته شده توسط مدیر سایت
412 بازدید
برای کودک خود یک محل مطالعه اختصاصی درست کنید

محل مطالعه یک منطقه اختصاصی از خانه شماست که در آن بدون حواس پرتی مشغول یادگیری می‌شوید و وسایل و منابع یادگیری همانجا در دسترس شماست. محل مطالعه به ذهن کودک شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به سمت یادگیری جهت گیری کند و برای مدت طولانی‌تری در آن حالت بماند، و همین موضوع باعث می‌شود تا مدت زمانی که صرف یادگیری میشود موثرتر واقع گردد.

آیا شما در منزل محل خاصی برای یادگیری دارید؟

وقتی در منزلتان یک محل یا اتاقی را برای مطالعه اختصاص می‌دهید، به تدریج رابطه ای بین این مکان و ذهن کودک ایجاد میشود. زمانیکه کودک در محل مطالعه اختصاصی خود قرار میگیرد، ذهنش زودتر به فاز «حالت یادگیری» وارد شده و این امر به تسریع و تقویت فرایند یادگیری منجر میگردد. در نتیجه کودک توجه بیشتری به درس نشان داده، برای یادگیری مشتاق‌تر میشود، و آنچه یاد گرفته‌ است را سریع‌تر و بهتر به یاد می‌آورد.

هدف اصلی محل مطالعه به حداکثر رساندن توجه و تمرکز کودک در زمان یادگیری بوده و در نهایت میزان تلاش لازم برای آمادگی در یک کلاس را به حداقل می رساند.

قرار نیست محل مطالعه مکانی تجملی و پر زرق و برق باشد. این مکان ممکن است میز آشپزخانه یا اتاق خواب، یا گوشه ای از یک خانه ی ساده باشد.

برای ایجاد محل مطالعه به چه چیزی نیاز دارید؟

به احتمال زیاد تمام مواردی که برای درست کردن محل مطالعه نیاز دارید همین حالا هم در منزلتان موجود است. کافی است مکانی نسبتاً دنج در خانه را برای یادگیری کودک خود انتخاب کنید و سپس لوازم مورد نیاز زیر را در آنجا قرار دهید:

  1. یک صندلی با ارتفاع مناسب
  2. یک سطح سفت و صاف مانند میز یا پیشخوان
  3. نور مناسب و کافی
  4. یک پریز برق برای شارژ کردن کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت در طول یادگیری و یا دوره‌ های آنلاین
  5. یک جعبه یا قفسه برای نگهداری منظم منابع آموزشی و وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای ایجاد محل مطالعه کودک

از این موارد اجتناب کنید:

محل مطالعه کودک خود را در اتاق خواب یا اتاق نشیمن قرار ندهید. این فضاها معنا و مفهوم استراحت و خواب را به همراه دارند. اگر محل مطالعه کودک شما اتاق خواب است، مطالعه روی تخت را ممنوع کنید. تحقیقات نشان داده یادگیری روی تخت بر الگو و زمانبندی خواب تاثیر گذاشته، توجه را محدود میکند و خلاقیت را کاهش می‌دهد.

حواس پرتی را کاهش دهید:

نقطه قوت محل مطالعه اینست که به کودک کمک می‌کند تا از زمان یادگیری خود نهایت استفاده را ببرد. این به معنای کاهش مواردیست که منجر به حواس‌پرتی می‌شود، مانند خاموش کردن تلویزیون، خاموش کردن سیستم صوتی یا رادیو، بستن پنجره هایی که باعث ورود سر و صدا به خانه میشود و …

جمع بندی

مکانی در منزل را منحصرا برای یادگیری انتخاب کنید، عواملی که موجب حواس‌ پرتی میشود را کاهش دهید، و تمام وسایل آموزشی که کودک به آن نیاز دارد را در یک جا برایش فراهم کنید. مطمئن باشید رعایت همین چند راهکار ساده توجه و تمرکز کودک شما را در زمان مطالعه افزایش میدهد و فرایند یادگیری را تا حد زیادی سریع تر و موثر تر میکند.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید