بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

نوشته شده توسط مدیر سایت
780 بازدید
نحوه آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

بسیاری از والدین دوست دارند در خانه به کودکشان زبان انگلیسی یاد دهند، اما نمیدانند این فرایند را از کجا شروع کنند. برخی پدر و مادر ها فکر میکنند از آنجاییکه دانش زبان انگلیسی خودشان در سطح بالایی نیست، قادر به انجام این کار نیستند. خوشبختانه امکان دسترسی به حجم زیادی از منابع اینترنتی و سایت های معتبر آموزش زبان انگلیسی مخصوص کودکان این مانع را تا حد زیادی برطرف کرده است. در نتیجه، مهمترین عامل موفقیت در این راه اشتیاق شما و مورد تشویق و تمجید قرار دادن فرزندانتان است.

اگر فرزند شما بلافاصله شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی نکرد، اصلاً نگران نباشید. کودکان برای جذب اطلاعات جدید و فرا گرفتن زبان به مدت زمان مشخصی نیاز دارند. پس صبور باشید، آنها در زمان مناسب صحبت کردن به زبان انگلیسی را شروع میکنند.

یک برنامه روزانه تنظیم کنید

برای آموزش زبان انگلیسی به کودک، یک برنامه روزانه دقیق ایجاد کنید. در ابتدا، جلسات کوتاه و با فاصله زمانی کم بسیار کارآمدتر از جلسات طولانی و گهگاه است. جلسات پانزده دقیقه ای برای کودکان خردسال کافی است. با بزرگتر شدن کودک و افزایش دامنه تمرکز او می توانید به تدریج جلسات را طولانی تر کنید. برای جلب توجه کودک، فعالیت ها را متنوع و کوتاه نگه دارید.

سعی کنید هر روز فعالیتهای خاصی را در یک زمان مشخص انجام دهید. کودکان وقتی از قبل انتظار فعالیتی را داشته باشند، احساس راحتی و اطمینان بیشتری میکنند. به عنوان مثال، شما می توانید هر روز بعد از مدرسه یک بازی انگلیسی انجام دهید، یا قبل از خواب برای کودک خود یک داستان انگلیسی بخوانید. اگر فضای کافی در خانه دارید، می توانید گوشه ای را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید و هر چیزی که به انگلیسی مربوط است، مثل کتاب، دفتر، بازی، کارتون یا چیزهایی که فرزندانتان ساخته اند را در آنجا نگه دارید.

تکرار یک امر ضروری در یادگیری هر موضوعی است. کودکان قبل از اینکه برای گفتن کلمات و عبارات آماده شوند، باید بارها و بارها آنها را بشنوند و تکرار کنند.

کودک را سرگرم نگه دارید

کودکان موضوعاتی را که با فعالیت های سرگرم کننده همراه هستند، به طور طبیعی و ذاتی یاد می گیرند. استفاده از فلش کارت یک روش عالی برای آموزش و مرور لغات انگلیسی است و فعالیت های سرگرم کننده زیادی را میتوان با بکارگیری آنها انجام داد. به عنوان مثال، نوشتن روی میز با ماژیک وایت برد، بولینگ با کلمات، برج سازی با لغات، واژگان خمیری و ماهیگیری با کلمات از جمله فعالیت های سرگرم کننده برای آموزش لغات زبان انگلیسی به کودکان هستند.

نمونه فلش کارت برای کودکان

از اتفاقات روزمره استفاده کنید

یکی از مزیت های آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه این است که می توانید از موقعیت های روزمره و اشیا واقعی در منزل استفاده کنید و زبان را به طور طبیعی و متناسب با آن تمرین کنید. مثلا:

– زمانیکه کودک شما لباس می پوشد یا لباس های شسته شده را مرتب می کنید از نام انگلیسی آنها استفاده کنید. مثل shirt، skirt، socks، pants و …

– هنگامیکه به کودک کمک می کنید تا اتاق خواب خود را مرتب کند، واژگان مربوط به اسباب بازی ها و مبلمان را تمرین کنید. مثل bed، chair، ball، teddy bear، doll و …

– هنگام آشپزی یا خرید از فروشگاه، لغات مربوط به غذا ها و خوردنی ها را بیاموزید. وقتی به سوپر مارکت می روید، یک لیست از مواردی که نیاز دارید به کودک ارائه دهید تا آنها را پیدا کند (بسته به سن آنها از تصاویر یا کلمات استفاده کنید).

با هم داستان بخوانید

بچه ها عاشق کتابهایی با رنگهای شاد و تصاویر جذاب هستند. با هم به تصاویر نگاه کنید و کلمات را بگویید. پس از مدتی می توانید از کودک خود سوال کنید (به عنوان مثال Where is the cat?) و بخواهید که به موارد مختلف اشاره کند. یا با پرسیدن سوال “What is this?” آنها را ترغیب به گفتن کلمات کنید.

برای این کار ترجیحا از کتاب داستان های انگلیسی مخصوص کودکان که بصورت طبقه بندی شده و دارای فایل صوتی است استفاده کنید تا کودک بتدریج به صوت ها و ریتم های انگلیسی عادت کند.

به ترانه های کودکانه گوش دهید

گوش دادن به ترانه های کودکانه یک روش واقعاً موثر برای یادگیری کلمات جدید و بهبود تلفظ است. ترانه های انگلیسی مخصوص کودکان که با انیمیشن همراه هستند، برای کودکانی که هنوز قادر به خواندن نیستند بسیار مفید میباشد. این نوع ترانه های تصویری معنی کلمات و عبارات موجود در متن آهنگ را بصورت غیر مستقیم در تصویر نشان میدهند.

گوش دادن به ترانه انگلیسی

کدام کلمات و عبارات را ابتدا آموزش دهیم؟

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب موضوع کلمات، علایق و شخصیت فرزند خود را در نظر بگیرید و اجازه دهید کودک در انتخاب آنها به شما کمک کند. یا شاید دوست داشته باشید با برخی از این مباحث اساسی شروع کنید:

– اعداد (1 تا 10 – 10 تا 20 – 20 تا 100)

– رنگ ها

– صفات (مثل big – small – tall – happy – sad و …)

– نام اعضای بدن

– نام اسباب بازی ها

– نام لباس ها

– نام حیوانات (مثل حیوانات خانگی – حیوانات اهلی – حیوانات وحشی)

در نهایت روش شما هرچه باشد، مهمترین چیز فراهم نمودن محیطی آرام همراه با سرگرمی، و ایجاد یک تجربه لذت بخش برای یادگیری زبان انگلیسی فرزندتان است.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید